SekizGen’de staj yapmak

Ben Mehmet Emre Şahin. Ankara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 3. Sınıf öğrencisiyim. Size bu yazıda SekizGen’de staj yapmanın bir üniversite öğrencisi için önemini ve staj süresince edindiğim deneyimlerden bahsedeceğim.

Üniversitemde öğrendiğim çeşitli teorik bilgileri pratiğe dökmek adına staj arayışına girdim ve SekizGen ailesinde staj yapma imkânı buldum. SekizGen ailesi dememin başlıca sebebi ise stajyer olarak katıldığım ilk günden itibaren tüm çalışma arkadaşlarım bana karşı çok yakın ve ilgili davrandılar. Bu sayede staj yaptığım ortama adaptasyonum çok hızlı ve etkili oldu.

Pandemiden dolayı online staj yapma konusunda biraz tedirgindim. Çünkü yeterli oranda deneyim sahibi olamayacağımı düşünüyordum. Fakat ekip olarak her sabah yaptığımız scrum toplantıları ve gün içinde soru sorabileceğim insanların olması bu tedirginliğimi sona erdirdi.

Staj yaptığım süre boyunca çeşitli projelerde çalışma imkânım oldu. Bilmediğim çok fazla şey vardı fakat çalışma arkadaşlarımın hepsi bana yeni şeyler öğretmek için oldukça gayretli ve isteklilerdi. Onların bu yaklaşımları ise beni daha çok motive ediyordu. Bu sayede ben de hep yeni şeyler öğrenmek için canla başla çalışıyordum.

Rol aldığım bir projeden de bahsedecek olursam, sağlıklı besinler ve atıştırmalık çerezler satan bir e-ticaret sitesinin footer bölümüne social media iconlarını koyma ve mouse ile üzerlerine gelince renk değiştirme gibi özellikler ekledim. Aynı sitenin menü tasarımını bir Shopify uygulaması vasıtasıyla tasarlayıp uygulama’da olmayan ve eklemek istediğim farklı özellikleri kod üzerinden ekledim. Bu sayede projeyi tamamlarken yeni şeyler öğrenme imkânım oldu.

Takım olarak çalışırken yeni bir proje geldiği zaman Jira üzerinden iş bölümü yapılır, görevler Jira kartlarına bölüştürülür, görevini bitiren kişi Jira kartını test dediğimiz alana yollar, testte olan kartları ekip olarak tekrardan inceleyip varsa eksik olan kısımları not olarak belirtirdik. Bu şekilde yapılan her görevin birden fazla kişi tarafından kontrolü sağlanmış olurdu.

Staj süremin sonuna geldiğimde 80 gün geçmişti. Hani sevdiğiniz bir şeyi yaparken zaman hızlı geçer ya bende de aynı o durum olmuştu. İşte SekizGen’de staj yapmak benim için böyle bir şeydi. Geriye dönüp baktığımda yeni edindiğim dostlar, abi gördüğüm insanlar ve kocaman SekizGen ailesi vardı.

Bu yazıda deneyimlerimi ve SekizGen’de staj yapmak isteyen üniversite öğrencisi arkadaşlarımı ne gibi fırsatların beklediğine yer verdim.