Lastik Magazin-Eticaret Dosyası

2007’den bu yana her yıl önceki yıla göre %30’un üzerinde büyüyen Türkiye e-ticaret pazarının bugün geldiği noktaya bakıldığın- da, otomobil sahibi her 5 kişiden birinin daha önce en az bir defa internet üzerinden alışveriş yaptığı anlaşılıyor. Lastiği internetten satın alma alışkanlıklarına bakıldığında ise 2014 yılında lastik satın alan her 100 kişinin yalnızca 2’sinin lastiğini internetten almayı tercih ettiği anlaşılıyor. Bu oran Almanya, Fransa ve İngiltere’de Türkiye’nin 7 katı, Avrupa’da ise 4 katı daha fazla ve hızla artmaya devam ediyor. Türkiye’de nihai tüketicilere yönelik online lastik pazarının 2020 yılında 2.5mio adet seviyesine gelmesi bekleniyor. KolayOto, www.kolayoto.com üzerinden Türkiye’de otomobil sahibi nihai tüketicilerin en çok tercih ettiği lider online lastik platformu olmak üzere bu pazarın gelişimine yatırım yapıyor.

Sektördeki uzmanlığımız ve kullanıcı deneyimine adanmışlığımız ile ayrışıyoruz.

Türkiye’de online lastik pazarının aslan payını tüm ürünleri bir arada bulabileceğiniz “yatay” e-mağaza ve e-pazar yerlerinde gerçekleşiyor. Bu durum henüz gelişmekte olan pazarlarda sıkça rastlanılan bir durum, çünkü bu tür mağazalar tüketici açısından daha kolayca güvenilir bulunuyor. Kullanıcı daha önce ofisine sarf malzemesi, evine temizlik malzemesi, ya da çocuğuna oyuncak aldığı bir mağazadan lastik de alabileceğini fark edince daha önce alışveriş yaptığı bir yerden yeniden alışveriş yapmayı tercih edebiliyor. Bununla birlikte Kuzey Amerika, Avrupa gibi Dünya’nın gelişmiş online pazarlarında yaşanılanlar gösteriyor ki, tüketicilerin online alışverişe yatkınlığı arttıkça, belirli alan- larda odaklanmış “dikey” e-mağazalardan alışveriş yapmak daha tercih edilir hale geli- yor. “Dikey” e-mağazalar kullanıcılara daha uzman ve özelleştirilmiş bir kullanıcı dene- yimi sunabiliyor. Geleneksel ticaret ile karşılaştırdığımızda online lastik pazarında ürünlerin büyük çoğunluğunun bugün için Migros, Carrefour vb. mağazalarda satılma- sına benzetebiliriz. KolayOto olarak online alışverişi tercih eden kullanıcıların tek noktadan otomobilleri ile ilgili tüm işlemlerini gerçekleştirebilecekleri, ürün seçiminde uzman destek alabilecekleri ve tekrar tekrar alışveriş yapan kullanıcıları- mızın özel avantajlar ile ödüllendirileceği bir deneyim tasarladık. Bu kullanıcı deneyiminin başarısını ölçümlemek için 2014 yılında Fransız TUV Rheinland tarafından uluslar arası lastik e-ticareti standartlarına uygunluğuyla ilgili bir bağımsız bir denetim geçirdik ve Müşteri İlişkileri Yönetimi ve İletişim alan- larında 100% başarı puanı elde ettik. İlk kullanıcılarımızın KolayOto’dan satın alarak montajını yaptırdıklarını lastiklerini yenile- meye başlayacağı 2020’ye giden dönemde online satılan her iki lastikten birinin KolayOto.com’dan satılacağına inanıyoruz.

Gücümüzü 700’den fazla partnerimizden alıyoruz…

KolayOto bir bilişim şirketi olan SekizGen Bilişim Yatırım ve Ticaret AŞ.’nin e-mağazası. Otomobil sahibi bir nihai tüketicinin Google’da araştırmaya başlamasından itibaren başlayan süreçte, müşterinin karar almasına destek veren dijital dostu olmayı hedefliyoruz. Dijital yolculuğunun dışın- daki mal ve hizmetlerin temininde ise mevcut değer zinciri ile iş birliği yapmayı önemsiyoruz. Üretici firmalar ile geliştirdiğimiz iş birliği çalışmaları doğrultusunda otomobil sahibi nihai tüketicilerin ürün seçimini kolaylaştı- racak uygulamalar ve projeler geliştiriyoruz. Sattığımız ürünleri toptancılık yapan lastik bayilerinden satın alıyor, ve montaj hizmeti için yine perakendeci lastik servis noktalarına yönlendiriyoruz.